YIKIM EMRİ UYGULANMADI

YIKIM EMRİ UYGULANMADI

0 268

İskele Kalecik’te Caesar Beach şirketinin deniz kenarında sahili katlederek yaptığı inşaatlarda ne ÇED raporu alındı. Ne de Şehir Planlama Dairesi’nin yıkım kararı uygulandı. İskele Belediyesi yağmaya seyirci kaldı.
YENİ ÇED RAPORU ALINMADI
İskele Kalecik bölgesinde denize 15-20 metre mesafede villalar yaparak, kumsalı katleden ‘Caesar Beach’ sitesinin ‘ÇED’ raporu olmadığı ortaya çıktı. İsrailli inşaat firması, çok önceden aldığı ‘ÇED Raporunu’ bahane ederek, sahile yaptığı binalar için ayrı bir ‘ÇED Raporu” almadı. İskele Belediyesi de şirketten ÇED raporu talep etmedi.

İskele sahilindeki yağma durdurulsun 
Kalecik sahilinin iki inşaat şirketi tarafından yağmalanması haberi Meclis’te gündem oldu. Star Kıbrıs’ın haberi Meclis kürsüsüne taşıyan Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı Erhan Arıklı, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “En son yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında plajlar ve sahillerle ilgili bir karar alınmıştı. Turizm Bakanı’na da bu konuda bir görevlendirme yapılmıştı. Ama bugün sahillerimizin ve plajlarımızın anayasanın ilgili maddesine rağmen nasıl yağmalandığını acıyla seyrediyoruz. Bugün bir gazetemizde İskele bölgesinde denize 20 metre kala bazı müteahhitlerin bina inşa ettiğini, İskele Belediye Başkanı’nın da adeta övünerek ‘izni ben verdim’ dediğini dehşetle okuduk. Yani anayasa bu kadar kolay çiğnenebiliyorsa, bir belediye başkanının anayasa ve kanunlar ortadayken bu izni verebilmesi anlamak mümkün değil. Bakın 32/2008 sayılı kanuna göre bir konutun yapılabilmesi için sahil şeridine 100 metre mesafe olması gerekiyor. Burada ise 20 metre. Hangi yetkiyle bu yapılıyor. Anlamak mümkün değil. Demek ki seçim dönemine girildiğinde herkes belirli çıkarlar, ya da duygusal (!) düşüncelerle bu kararları verebiliyor. Ben bu haberi ihbar kabul ederek, kaymakamlığı ve ilgili bakanlıkları göreve çağırıyorum.”

Ne ÇED raporu var Ne yıkım emri uygulandı 
İskele Kalecik bölgesinde, kumsala 15-20 metre mesafede villalar yaparak, kumsalı katleden ‘Caesar Beach’ sitesinin inşaat firmasının ‘ÇED’ raporu olmadığı ortaya çıktı. Çevre Koruma Dairesi ile yaptığımız temas sonucunda, İsrailli inşaat firmasının çok önceden aldığı ‘Çed Raporunu’ yenilemediği, sahile yaptığı binalar için ayrı bir ‘ÇED Raporu’ almadığı öğrenildi.
BELEDİYE NEDEN ÇED RAPORUNU İSTEMEDİ 
İnşaat ruhsatı olayında yetkili belediye olan İskele Belediyesi’nin devam eden site inşaatlarında gerekli kontrolleri yapmadığı, şirketten yeni ‘ÇED Raporunu’ neden
istemediği ve inşaatların devamına neden göz yumduğu anlaşılamadı.
BELEDİYE NEDEN DUYARSIZ DAVRANIYOR 
İskele Kalecik sahilinde, denize çok yakın 15-20 metre mesafede adeta sahilde kumun içine yapılan lüks villa ve havuzları hakkında İskele Belediyesi’nin ‘Sahilleri Koruma Yasası’ uygun hareket etmesi gerekirken, üstelik Şehir Planlama Dairesi uyarılarına rağmen adeta çevre katliamına göz yummasının nedeni anlaşılamadı.
BELEDİYE TÖHMET ALTINDA 
İskele Belediyesi hakkında konuşulan daha doğrusu belediye içerisinde yetkili bazı kişilerin, yasalara aykırı davranan bu iki inşaat şirketi ile maddi bağları olabileceği, bu inşaat şirketlerinin yaptıkları bu katliama göz yumarak menfaat sağlayabileceği iddiaları konuşulmakta. İddiaların belediye içerisinde huzursuzluklara sebep olduğu da ileri sürülüyor.
BELEDİYE BAŞKANI NE YAPACAK 
Yasaya aykırı davranan bu iki inşaat şirketi hakkında Şehir planlama Dairesi uyarı yazısına yanıt vermeyen, ‘ÇED RAPORU’ almadan inşaatlarına devam eden ama kontrolünü yapmayan İskele Belediyesi imar yetkilileri ve Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu’nun bundan sonra ne yapacağı merak ediliyor.

İlginizi Çekebilecek Haberler

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy