YABANCI UYRUKLU TÜM ÖĞRENCİLERİN DİKKATİNE!

YABANCI UYRUKLU TÜM ÖĞRENCİLERİN DİKKATİNE!

0 101

“Fasıl 105 Yabancılar ve Muhaceret Yasası uyarınca ülkemiz üniversitelerinde eğitim gören tüm yabancı uyruklu öğrencilerin adaya giriş tarihinden itibaren 90 gün içinde öğrenci izni almaları gerekmektedir.” İçişleri Bakanlığı’nın http://icisleri.gov.ct.trde bilgi edin.

Öğrenci İzni alabilmek için yapılması gereken adımlar:

1. KKTC sınır kapısından giriş yaparken üniversitenin size vermiş olduğu öğrenci kabul belgesi veya davet yazısı ile sorumlu memura ibraz ediniz.

2. Sınır kapısından öğrenci giriş vizesi aldıktan sonra kabul aldığınız üniversiteye gidip kayıt işlemlerini yaptırmanız gerekmektedir.

3. Kayıt işleminizi yaptırdıktan sonra www.icisleri.gov.ct.tr adresine girip ana menüde bulunan “Online İşlemler” menüsün “Öğrenci İzinleri” link’ine basarak Muhaceret sistemine kayıt işlemlerini başlatınız.

a. İlk kez kayıt yaptıracak öğrenciler burada bulunan “Yeni Kayıt” butonuna basıp gerekli bilgileri doldurduktan sonra kendilerine ePosta ve/veya SMS yolu ile gelecek olan kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapabilirsiniz.

b. Daha önce kayıt yaptıran öğrenciler burada bulunan “Giriş” butonuna basıp önceden almış oldukları kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapabilirler.

4. Sisteme giriş yaptıktan sonra buradaki adımları takip ederek yapılması gerekli olan işlemleri yapmaları gerekmektedir.

5. Muhaceret sisteminden Yabancı Kayıt Numarası (YKN) almayı unutmayınız ve bu numarayı kaybetmeyiniz. Devlet dairelerinde yapılacak olan tüm işlemlerde YKN numarası ile yapılacağından gerekli olacaktır.

6. Sağlık raporu için gerekli adımları yapınız.

a. Geçerli bir sağlık raporunuz varsa “Geçerli Bir Sağlık Raporum Var” seçeneğini seçiniz.

i. Üniversitenizin bağlı olduğu ilçe hastanesine gidiniz.

ii. Öğrenci izinleri bölümünden raporunuzu doğrulatınız.

iii. Sağlık Rapor harcınızı sistem üzerinden ödeyiniz.

b. Geçerli bir sağlık raporunuz yoksa “Geçerli Bir Sağlık Raporum Yok” seçeneğini seçiniz.

i. Laboratuvar harcınızı sistem üzerinden ödeyiniz.

ii. Sistemde size ismi ve adresi belirtilen laboratuvarda sağlık testlerinizi yaptırınız.

7. Sağlık raporu sonucuna göre muhaceret harç ödemesini sistem üzerinden online ödeme yapabilirsiniz.

8. Sistem öğrenci izninizin hazır olduğunu gösteriyorsa, öğrenci izin belgenizi almak için kayıtlı olduğunuz üniversitenizin öğrenci işlerinden alabilirsiniz.

Onilene işlemler 10.10.2018 tarihinden itibaren başlayacaktır.

İlginizi Çekebilecek Haberler

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy