MAĞUSA KALE PASAJI GENÇLER SAYESİNDE YENİDEN HAYAT BULUYOR

MAĞUSA KALE PASAJI GENÇLER SAYESİNDE YENİDEN HAYAT BULUYOR

0 581

Yıllardır Gazimağusa Suriçi bölgesinde kullanılmayan ve atıl durumdaki Mağusa Kale Pasajı, Mağusa’da bir grup genç tarafından hiçbir gelir beklentisi olmadan, özgürce hayallerindeki işi ve üretimi sağlamak amacıyla yenilemeye başladılar. Gençler hem Suriçi esnafından hem de bölgede yaşayan vatandaşlar tarafından da takdir görürken, pek çok kişi gençlerle yardımlaşmak amacı ile kolları sıvamış durumda.

1980 yıllarında İngiliz evlerinin yıkılıp yerine inşa edilen Mağusa Kale Pasajı, üç beş dükkânın faaliyet gösterdiği ancak uzun yıllardır tamamen kullanılmaz durumda olan pasajda; ortak paylaşım alanı oluşturmak isteyen gençler, araştırmalar sonucu dükkan sahiplerine ulaşıp, dükkanların büyük çoğunluğu ile anlaşma sağladı. Yüksek gelirleri ya da sabit gelirleri bulunmayan gençler, dükkânların hem onarımlarını hem de çehrelerini değiştiriyor. Tamamen kendi imkânları ile girişimde bulundukları bu projede gençler, zaman zaman maddi kaynak sıkıntısı da yaşayabiliyorlar. Bu aşamada ise yine üretime başvuruyorlar. Kendi oluşturdukları etkinlikler ve kendi üretimleri olan malzemelerden elde ettikleri gelirleri tadilat giderlerine ayırıyorlar.

 

Gelir beklentisinin olmadığı, özgürce hareket edip kendi hayallerini gerçekleştirme adına mekân hazırlayan gençlerin her biri dayanışma içerisinde bu atıl pasajı yenilemeye devam ediyor. Pasajdaki her dükkân farklı konseptlerde faaliyete geçmesi için hazırlanırken, kimisi de bu pasajda müziğin, kimisi vegan-vejeteryan bir kafenin, kimisi ise sanatın icra edileceği mekânları oluşturuyor.

 

İlginizi Çekebilecek Haberler

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy