KIBRIS TİYATRO FESTİVALİ’NDE TİYATRO ÜÇARTIBİR “SOKRATES’İN SON GECESİ”Nİ SAHNELEDİ

KIBRIS TİYATRO FESTİVALİ’NDE TİYATRO ÜÇARTIBİR “SOKRATES’İN SON GECESİ”Nİ SAHNELEDİ

0 18

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) tarafından organize edilen ve bu yıl “Çık elimden mel’un leke!” sloganıyla 17’ncisi düzenlenen Kıbrıs Tiyatro Festivali’nde dün (17 Eylül Salı ) YDÜ AKKM’de Tiyatro Üçartıbir tarafından “Sokrate’in Son Gecesi” oyunu sahnelendi. Başbakan Yardımcısı ve Dış İşleri Bakanı Kudret Özersay’ın da izlediği oyuna sanatseverler büyük ilgi gösterdi.

Ölümü beklerken felsefe tartışması yapmak
Bulgar yazar Stefan Tsanev tarafından yazılan, Mehmet Atay tarafından yönetilen iki perdelik oyunda Mehmet Atay, Oktay Dal ve Hülya Dizmen rol alırken oyunda ölüm cezasına çarptırılan filozof Sokrates ile son gecesinde onu bekleyen gardiyanın hala daha günümüz dünyasında güncelliğini taşıyan devlet, iktidar, azınlık-çoğunluk ilişkisi, halk,demokrasi, monarşi ve özgürlük gibi kavramları tartışması öne çıkıyor.

Oyunda eşini kurtarmak için cezaevine gelen Sokrates’in karısı Ksantipi karakteri üzerinden de kadın-erkek eşitliği, savaşların saçmalığı(gereksizliği)-barışın önemi gibi kavramlar sahneden seyirciye yansıdı.

LBT oyuncusu İzel Seylani oyun sonrasında oyunun yönetmeni Mehmet Atay’a festival plaketini takdim ederek festivale katılımlarından dolayı tüm ekibe teşekkür etti.

İlginizi Çekebilecek Haberler

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy