KADINLAR İSTİKLAL CADDESİ’NDE TEK YÜREK OLDULAR

KADINLAR İSTİKLAL CADDESİ'NDE TEK YÜREK OLDULAR

0 27

Beyoğlu’nda 8 Mart Dünya Kadınlar günü sebebiyle toplanan binlerce kadın, sloganlar eşliğinde İstiklal Caddesi’nde yürüyüş yaptı.

Kadınları yağan yağmur bile durduramadı. Polis, yürüyüş nedeniyle Taksim ve İstiklal Caddesi’nde geniş güvenlik önlemleri aldı. Yürüyüşe katılmak için gelen kişilerin, çantaları ve üzerleri de arandı.

“KADINLAR HEP DİRENDİLER, HAYATLARINA SAHİP ÇIKTILAR”

Yağan yağmura aldırış etmeden devam eden yürüyüş Tünel Meydanı’na kadar devam etti. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı yürüyüşün sonunda Tünel Meydanı’nda Arapça, Kürtçe ve Türkçe basın açıklaması okundu. Açıklamada, “Kadın mücadelesi tarihi, yüz yılı aştı. Baskı varsa direniş baki. Adları tarihe sığmasa da kadınlar hep direndiler. Hayatlarına sahip çıktılar. Binlerce kadın burada, milyonlarca kadın dünyanın her yerinde duruyoruz. Kadınları karar alma mekanizmalarından dışlayan, bizlere istemediğimiz bir hayatı dayatan erkek egemen bir düzen var. Burada bu düzene seslenmek için değil, bu düzene karşı bir yol önerdiğimiz için toplandık. ” ifadeleri yer aldı.

Basın açıklamasının ardından bir müddet meydanda bekleyen kadınlar, halay çekti.

 

 

KAYNAK: Habertürk
İlginizi Çekebilecek Haberler

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy