İRAN’DAKİ PROTESTOLARDA ÖLÜ SAYISI 20’Yİ AŞTI!

İRAN'DAKİ PROTESTOLARDA ÖLÜ SAYISI 20'Yİ AŞTI!

0 32

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, protesto eylemlerini “ülkenin düşmanlarının para, silah ve ajanlarını kullanarak başlattığını” söyledi.

Ayetullah Ali Hamaney’in resmi internet sitesinde paylaşılan açıklamada, “Son günlerde, İran’ın düşmanları, İslam Cumhuriyeti’nde sorunlar çıkartmak için aralarında para, silahlar, siyaset ve istihbarat organlarının da bulunduğu farklı araçlar kullandı” denildi.

Hamaney ayrıca, “doğru zaman geldiğinde” son olaylarla ilgili olarak halka bir konuşma yapacağını da belirtti.
İran’ın dini lideri ülkede protesto eylemlerinin başlamasından bu yana yaptığı ilk açıklamada dış güçleri suçlarken; İran Devlet Televizyonu, göstericiler ve güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda 9 kişinin daha öldüğünü duyurdu.
Altıncı gününe giren gösterilerde ölü sayısı 20’yi aştı. Sadece başkent Tahran’da 450 kişinin gözaltında olduğu bildirildi.

‘İran halkına karşı vekalet savaşı’

Ülkede Perşembe günü başlayan protesto gösterileri Pazartesi akşamı da devam ederken, Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Şamhani de yaşananlardan yabancı ülkeleri sorumlu tuttu.
Lübnan medyasına konuşan Şamhani, “İran’daki durumla ilgili etiketler ve mesajlar ABD, İngiltere ve Suudi Arabistan’dan geliyor. Durumla ilgili sosyal medya ağlarında yaşanan şey, İran halkına karşı bir vekâlet savaşıdır” dedi.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise İran’da her eylemcinin yurt dışından emir almadığını belirtti ve “Bir grup insan da fikirlerini ve sorunlarını aktarmak için sokağa çıktı” diye konuştu.
Hasan Ruhani, dün bir araya geldiği milletvekillerine hitaben yaptığı konuşmada protestoların bir tehdit olarak değil, insanların sorunlarını görmek için bir fırsat olarak ele alınması gerektiğini söyledi.
Ruhani, protestocuları sokağa çeken tek şeyin ekonomik sorunlar olmadığını, insanların daha fazla özgürlük istediğini de belirtti.

 

 

Kaynak: Sabah
İlginizi Çekebilecek Haberler

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy