İNGİLTERE’DE 2.BREXIT REFERANDUMU İÇİN YAKLAŞIK 1,5 MİLYON İMZA TOPLANDI

İNGİLTERE'DE 2.BREXIT REFERANDUMU İÇİN YAKLAŞIK 1,5 MİLYON İMZA TOPLANDI

0 25

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma süreciyle (Brexit) ilgili olarak ikinci bir referandum yapılmasını talebini içeren yaklaşık 1,5 milyon imzalı iki dilekçe Başbakanlığa iletildi.

İnternet sitesi Independent’ın başlattığı “Son söz” kampanyasında 1 milyon 75 bin, “Halkın Oyu” adlı kampanyada da 337 bin imza toplandı.

Dilekçeler, iktidardaki Muhafazakâr Parti’nin milletvekillerinden eski Eğitim Bakanı Justin Greening, Liberal Denmokat Parti lideri Vince Cable ve İşçi Partisi milletvekili Chuka Umunna tarafından Başbakanlık yetkililerine teslim edildi.

Greening, Başbakanlık önünde ellerinde AB bayrakları bulunan kalabalığa hitap ederken “İngiltere’nin önündeki seçeneklere, İngiliz halkı karar vermelidir” dedi.

Umunna ise, “İkinci Dünya Savaşı’ndan sonraki en önemli meselemizde karar milletvekillerine bırakıldı. Ama sorun, milletvekillerinin bundan sonra ne olması gerektiği konusunda karar verememesi” diye konuştu.

İngiliz Parlamentosu’nda oylama 11 Aralık’ta

İngiltere ile AB arasında geçen ay varılan Brexit anlaşması, 11 Aralık’ta Avam Kamarası’nda oylanacak.

Anlaşma, parlamentoda bugünden itibaren 5 iş günü boyunca günde 8 saat tartışılacak.

Ana muhalefetteki İşçi Partisi, anlaşmanın parlamentoda reddedilmesi halinde, erken seçime gidilebilmesi için Başbakan Theresa May için güvensizlik önergesi vereceğini açıklamıştı.

İlginizi Çekebilecek Haberler

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy