GÜNEY KIBRIS’TA DA PATATES FİYATLARI UÇTU

GÜNEY KIBRIS’TA DA PATATES FİYATLARI UÇTU

0 149

Yerli patates fiyatları KKTC’de olduğu gibi Güney’de de aldı başını gitmektedir.
Güney Kıbrıs’ta kırmızı toprak patatesi olarak bilinen (Sponda patates) Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık ayında hasatı yapılmasına rağmen yurt dışına ihracatın fazla olduğundan dolayı Güney Kıbrıs’ta da Patates fiyatlarının yükseldiği dikkat çekti.
İhracatın fazla olmasından dolayı Güneye de bu yıl Mısır’dan Ürdün’ den ve Yunanistan’dan patates ithal edildiği belirtildi.
Güney Kıbrıs’da ki patates pazarının son yıllarda büyük ölçüde Kuzey Kıbrıs’tan hem yasal, hemde yasal olmayan yollardan sağlandığını söylenmektedir. Ancak bunun bile yine de patateste sıkıntılar yaşandığını belirtildi.
Önümüzdeki yılın Nisan ayına kadar fiyatların düşmeyeceğini çünkü çiftçilerin önümüzdeki yıl yapacakları ekimler için yeterli suya sahip olmadıkları ve bu sebeple ada’nın patates oranında düşüş yaşanacağı ve ihraç durumunun ithal duruma dönüşeceği, bunun da tehlike çanlarının çaldığını gözle görüldüğü söylenmektedir.(MHA)

3-NOYANLAR GROUP REKLAM
İlginizi Çekebilecek Haberler

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy