DAÜ HUKUK FAKÜLTESİ 10. ULUSLARARASI HUKUK KURULTAYI’NDA TEMSİL EDİLDİ

DAÜ HUKUK FAKÜLTESİ 10. ULUSLARARASI HUKUK KURULTAYI’NDA TEMSİL EDİLDİ

0 33

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Arzu Alibaba, Ankara Barosu tarafından düzenlenen 10. Uluslararası Hukuk Kurultayı’na katıldı.

Türkiye’nin yanı sıra KKTC, ABD, Brezilya, İtalya, Bulgaristan, Polonya, Litvanya ve İspanya’dan 90’a yakın konuşmacının katıldığı kurultay 11 – 14 Ocak 2018 tarihlerinde, Ankara TBB Av. Özdemir Özok Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. 10. Uluslararası Hukuk Kurultayı, Ankara Barosu Başkanı Av. Hakan Canduran’ın açılış konuşması ile başladı. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu ve Yargıtay Başkanı Ismail Rüştü Cirit’in de açılış konuşmalarıyla devam eden Kurultay’ın ikinci gününde Yrd. Doç. Dr. Arzu Alibaba, Ankara Barosu Önceki Dönem Başkanı Av. Ünsal Toker’in oturum başkanlığını yaptığı “21. Yüzyılda Uluslararası Mahkemeler ve İnsan Hakları” oturumunda “İnsan Hakkı Olarak Vatandaşlık ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararlarındaki Yeri” başlıklı tebliği ile yer aldı. Yrd. Doç. Dr. Alibaba tebliğinde, vatandaşlığın insan hakları boyutunu, düzenlendiği uluslararası metinlerden hareketle irdelemiş ve vatandaşlığın, doğrudan olmasa da, “Özel ve aile hayatına saygı hakkı” çerçevesinde değerlendirildiği Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları üzerinde durmuştur.

İlginizi Çekebilecek Haberler

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy