CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN DOĞU AKDENİZ MESAJI

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN DOĞU AKDENİZ MESAJI

0 43

MİLGEM Projesi’nin üçüncü gemisi olan TCG Burgazada bugün Mavi Vatan’da hizmete başladı. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törenle Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilen korvet için Milli Savunma Bakanlığınca özel klip hazırlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri işaret ederek, “Adım atabileceklerini sananlar ne kadar büyük hataya yaptıklarını anlamaya başladılar. Denizlerdeki haydutlara meydanı bırakmayacağız” dedi. Erdoğan, TGC Burgazada’dan sonra Mavi Vatan’a kavuşacak olan İstanbul fırkateyni ile Türkiye’nin bir üst lige çıkacağını vurguladı.

Yerli savaş gemisi üretmek amacıyla başlatılan MİLGEM Projesi’nin, 3’üncü gemisi olan Burgazada bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle deniz kuvvetlerinde göreve başladı. TSK, yerli silah sistemleri ve savunma teknolojileri ile göz dolduran milli geminin deniz kuvvetlerinde göreve başlayacağına ilişkin “MİLGEM F513 Burgazada Hoşgeldin” başlığı ile Youtube’dan bir video paylaştı.

DOĞU AKDENİZ MESAJI

Doğu Akdeniz’deki doğal kaynaklarının adeta gasp edilmesine yönelik girişimleri kabul etmeyeceğiz. Kimsenin hakkında, hukukunda, toprağında gözümüz yok. Biz sadece kardeşlerimizin haklarını koruyoruz. Adım atabileceklerini sananlar ne kadar büyük hataya yaptıklarını anlamaya başladılar. Denizlerdeki haydutlara meydanı bırakmayacağız.

SAVUNMA SANAYİ

Bizim bu gemilerimiz bugünün değil, geleceğin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlanmıştır. Savunma sanayimizde rahmetli Özal’la başlayan atılımları bambaşka boyuta taşıdık. Bir üst sınıf firkateynimiz İstanbul’u da denizlere indirdiğimizde bambaşka bir lige çıkmış olacağız.

2004 yılından bu yana yakın takip altında tuttuğumuz savunma sanayi faaliyetleri bize bir gerçeği gösterdi. Bu gerçek de Türkiye’nin gerekli irade ortaya konulduğunda altından kalkamayacağı hiçbir iş olmadığıdır. Biz akademisyenlerimize, mühendislerimize, girişimcilerimize güvendik. Karadan denize, havadan uzaya kadar gelişmiş ülkelerle yarışabilecek ürünler ortaya çıktı.

İnsansız hava araçları konusunda dünyada ilk 5-6 ülke arasındayız. Atak helikopterleri emsalleri arasında öne çıkıyor. Biz kendimize güvendikçe, Allah da yaptığımız işlerin bereketini veriyor. Yerli ve milli tasarım, geliştirme, üretim faaliyetleri konusunda Türkiye savunma sanayinde dışa bağımlığını yüzde 80’lerden yüzde 35’lere kadar indirdi. Ortaya çıkardığımız her ürün dünyadaki pek çok ülkenin de ilgi alanına giriyor.

Savunma sanayini ne kadar geliştirirsek diğer alanlarda da o kadar ileri gideceğimiz açıktır. Bize küresel düzeyde rekabet avantajı sağlayacak bu alanı daha fazla destekleyeceğiz. Türkiye dünyanın ilk 100 savunma sanayi listesine 4 şirketiyle giren ülke olmuştur. En kısa zamanda özel sektör kuruluşlarımızı da bu listede görmek istiyoruz. Millileşme hedefimizi büyük şirketlerimizle hayata geçiriyoruz. Savunma sanayinde tedarikçi zincirimizi ne kadar geniş tutarsak o kadar büyüyebiliriz.

Görüldüğü gibi konusu savunma sanayinden açılınca tüm sektörlere temas etmek kaçınılmaz hale geliyor. 1000 yıldır bu toprakların vatanımız olması için hayatlarını feda eden şehitlerimizi, gazilerimizi tüm kahramanlarımızı rahmetle yad ediyorum. Şu anda karada, denizde ve havada görev yapan tüm TSK mensuplarına selamlarımı gönderiyorum.”

3-NOYANLAR GROUP REKLAM
İlginizi Çekebilecek Haberler

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy