ANASTASİADİS TÜRKİYE’YE ÇAĞRI YAPTI

ANASTASİADİS TÜRKİYE'YE ÇAĞRI YAPTI

0 59

Anastasiadis, zirvede yaptığı konuşmada ise, Kıbrıs sorununa çözüm bulunabilmesi için Türkiye’den gerekli siyasi kararlılığı göstermesini beklediklerini ifade etti.

“Kıbrıslı Rumların ve Kıbrıslı Türklerin beklentilerine yanıt verecek, bir Avrupa ülkesinde işbirliği yapmalarına, refaha kavuşmalarına ve barış içerisinde var olmalarına imkan sağlayacak bir çözüm istediklerini” dile getiren Anastasiadis, “Kıbrıs sorununun çözümünün, Kıbrıs’ı bölgenin etnik, siyasi, din ve dil alanında işbirliği yapılan parlak bir örnek haline getirmesini arzuladığını” belirtti.

Konuşmasında Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon yataklarına da değinen Anastasiadis, hidrokarbon yataklarının keşfinin AB’nin enerji güvenliğinde yeni koşullar yarattığını belirtti ve Güney Kıbrıs ile Yunanistan’ın AB ile Arap ülkelerinin daha yakın işbirliğinde bulunmaları yönünde çaba sarf ettiklerini vurguladı.

Habere göre Çipras ise görüşmede Yunanistan’ın Güney Kıbrıs’a yönelik desteğini yineledi.

Zirvede yaptığı konuşmada ise Çipras, Güney Kıbrıs’la işbirliği içerisinde, bölgedeki enerji yatakları konusunda, bölgedeki üçüncü ülkelerle, üçlü ve çoklu işbirliklerini ileri götürdüklerini dile getirirken Kıbrıs sorununa BM anlaşmaları temelinde çözüm bulunması, Ege ve Doğu Akdeniz’de, uluslar arası anlaşmalardan doğan egemenlik haklarının korunması ve aynı zamanda Türkiye’yle iki komşuluk ilişkileri çerçevesinde diyaloğun geliştirilmesinde ısrarcı oldukları vurgusunda bulundu.

3-NOYANLAR GROUP REKLAM
İlginizi Çekebilecek Haberler

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy