ALMAN SANATÇILARIN ENGELLENMESİ TEPKİ TOPLADI

ALMAN SANATÇILARIN ENGELLENMESİ TEPKİ TOPLADI

0 41

KKTC’de düzenlenen uluslararası müzik festivaline katılacaklarını açıklayan Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ndeki senfoni orkestrasında (CYSO) görevli Alman müzisyen Jens Georg Bachmann ve orkestra lideri Wolfgang Schroeder’e Rumlar tepki gösterdi. ‘Festivale katılırsanız işten atılırsınız, Kıbrıs’ta iş yapamazsınız’ diye tehdit edilen Alman müzisyenler, KKTC’ye gelmekten vazgeçti.

Rum Kesimi’ndeki senfoni orkestrasında görevli Alman müzisyen Jens Georg Bachmann ve orkestra lideri Wolfgang Schroeder’in, KKTC’de Cumhurbaşkanlığı himayesinde başlayan 16’ncı Uluslararası Kuzey Kıbrıs Müzik Festivali kapsamında 8 Ekim’de sahneye çıkacağı bildirildi. Alman müzisyenlerin KKTC’deki festivale katılacak olması Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde tartışma yarattı.

EDEK partisi milletvekili Costis Efstathiou, konserin kabul edilemez olduğunu söyledi. Efstathiou, “Bu sanatçıların paralarını biz ödüyoruz” diyerek konserin engellenmesi çağrısı yaptı. Yeşiller Milletvekili Giorgos Perdikis, ‘müzisyenlerin derhal görevden alınması’ çağrısı yaparken, Rum Dışişleri Bakanlığı da olaya müdahil oldu ve sorunun çözülmesi talimatı verdi. Tartışmalar üzerine Kıbrıs Rum Senfoni Orkestrası yönetimi 2 müzisyeni toplantıya çağırdı. Sanatçıların, kendilerinden izin almadığını açıklayan yönetim, ‘gereğinin yapılacağı’ mesajı verdi.

 KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, “Biz Kıbrıs Rum tarafında bir zihniyet değişimine ihtiyaç var derken, başka pek çok şey yanında işte tam da bu tür tavırların değişmesi gerektiğini kastediyoruz” dedi.

“Burada aslında benim asıl merak ettiğim şey şudur; Kıbrıs Türkünü nefes alamayacağı şekilde hapsetmeye dönük bu köhne zihniyeti Kıbrıs Rum toplumu da onaylıyor mu?” diye konuşan Özersay, “Eğer onaylamıyorlarsa o zaman seslerini çıkarmaları gerekir. Yok eğer bize karşı bu akıl dışı tavrı Rum liderliği yanında Rum toplumu da onaylıyorsa, o zaman zaten müzakere etmeye, yeni bir ortaklık kurmak için canımızı yemeye gerek yok” diye konuştu.

‘BM NEDEN YAZMIYOR?’

Ada’da ortaklık duygusunun bu tavırlar nedeniyle yok olduğuna işaret eden Özersay şöyle konuştu:

“Bir yandan iki toplum arasındaki ilişkilerin gelişmesini desteklediğinizi söyleyeceksiniz, sonra dönüp bir müzik festivalindeki etkinliği önlemeye çalışacaksınız. Ne için, bu size niye dokunur? Bu kendi içinde çelişkili ve samimiyetsiz bir yaklaşımdır. BM raporları yazılırken nedense bunlar görülmüyor, kayda geçirilmiyor, bunlara dikkat çekilmiyor. Oysa insanları yıldıran, yoran ve yeni bir ortaklık çabası açısından umutsuzluk yaratan asıl unsurlar işte bu tür tavırlardır.”

CUMHURBAŞKANLIĞI: KABUL EDİLEMEZ

KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu da, sanatçıları engellenmesini doğru bulmadıklarını kaydetti. Müziğin de sanat gibi, spor gibi insanları birleştirdiğine dikkat çeken Burcu, “İnsanların kaynaşmasını engelleyici tutumlar hoş değil. Doğru bir yaklaşım değil” dedi.

FAZIL SAY DA KONSER VERECEK

Kuzey Kıbrıs Müzik Derneği’nin düzenlediği 16’ncı Uluslararası Kuzey Kıbrıs Müzik Festivali ise Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın katılımı ile başladı. Festivalde, dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say, 30 Eylül’de Salamis Antik Tiyatro’da sanatseverlerle buluşacak.

İlginizi Çekebilecek Haberler

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy