1.ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ VE İLK YARDIM SEMPOZYUMU DAÜ’DE BAŞLADI

1.ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ VE İLK YARDIM SEMPOZYUMU DAÜ’DE BAŞLADI

0 65

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi ile Türkiye Acil Tıp Derneği, Acil Hemşireleri Derneği, Paramedik Derneği, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği ve Kıbrıs Türk Paramedikler Derneği’nin de katkılarıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) ilk kez düzenlenen “Acil Sağlık Hizmetleri ve İlk Yardım Sempozyumu”, 9 Nisan 2018 Pazartesi günü, saat 09:30’da, Mustafa Afşin Ersoy Salonu’nda yapıldı. Üç gün sürecek sempozyum, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından, DAÜ ve DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin tanıtım filmlerinin gösterimi ile başladı.

“Ülkeye Katkılarımız Sürecek”

Sempozyumda konuşan DAÜ Akademik İşler’den Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Özkaramanlı, DAÜ ailesi olarak yıl boyunca pek çok bilimsel kongre ve etkinliğe imza attıklarını ve bunların kendilerini gururlandırdığını vurguladı. Prof. Dr. Özkaramanlı, söz konusu etkinliğin her yıl düzenli olarak ve uluslararası hale getirilerek düzenlenmesi temennisinde bulunurken, DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin ülkeye olan katkılarının artarak süreceğinin altını çizdi. DAÜ Sağlık Hizmetleri Yüksekokulu, İlk ve Acil Yardım Programı Öğretim Üyesi ve Organizasyon Komitesi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Atilla da, acil servislerin önemine dikkat çekerek, meslek gruplarının vakalardaki farklı rollerinin devamı için teknolojinin ilerlemesiyle beraber acil servis ekiplerine yönelik eğitimlerin güncel olarak sürmesi gerektiğine işaret etti.

“Amaç Topluma Hizmet ”

DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehtap Malkoç, acil servis çalışanlarıyla bir arada olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, günümüzde artan kaza ve yaralanmalar sebebiyle hastanelerin olduğu kadar acil servislerin de planlanmasının önemine dikkat çekti. Bunun devlet ve üniversiteler arasında iş birliği ile gerçekleştirilmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Malkoç, amaçlarının topluma katkıda bulunmak olduğunu ifade etti. Paramedik Derneği Başkanı ve DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Görevlisi Gürkan Özel de 8 Nisan 2018 Pazar günü DAÜ kampüsünde düzenlenen “1. KKTC Ambulans Rallisi ve Ünirallisi” ile ilgili bilgi verdi.

Açılış konuşmalarının ardından yarışmada dereceye giren takımlara ödülleri takdim edildi. Ödül takdimi sonrasında ise “İlk ve Acil Yardım Durumlarında Yaklaşım Prensipleri” adlı ortak panel gerçekleştirildi. Üç gün sürecek olan sempozyumda, farklı sağlık meslek gruplarınca paydaş çözümler tartışılacak. Zengin ve geniş perspektifli sempozyumun son günü olan 11 Nisan 2018 Çarşamba günü halka açık bir “İlk Yardım Sempozyumu” gerçekleştirilecek. Yaşam ve ölüm çizgisinde ilk yardımın önemi ve temel ilkelerinin anlatılacağı sempozyuma katılım ücretsiz olacak.

 

3-NOYANLAR GROUP REKLAM
İlginizi Çekebilecek Haberler

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy